Make your own free website on Tripod.com

Yüksel TANRIKULU® Tarim Ürünleri Motorlu Araçlar insaat Gida San. Tic. Ltd. Sti.

AYCEKIRDEGI ILE ILGILI BILGILER

ANA SAYFA

Ay çekirdeği içi yüksek miktarda selenyum içerir.

 

Vücudunda selenyum miktarı az olan insanlar daha kaygılı, endişeli, alıngan olurlar.

 

İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır.

 

İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır.

İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır. Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine yararlı olur, prostat kanserine karşı korur, cilt yaşlılığını geciktirir.


Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta
kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

 

KAYNAK..:http://ozturkkuruyemis.azbuz.com/readArticle.jsp?objectID=5000000007480904#sendToFriend

KURUYEMİŞİN FAYDALARI

Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır.


· Kuruyemişler, tekli doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içerdikleri için kalp rahatsızlıklarının en önemli sebebi olan yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkili doğal bir ilaçtır.


· Su oranı düşük olduğu için diyet posası oranı yüksektir. Diyet posası Kabızlığı, ve varis
oluşumunu önler. Serum kolesterolünü düşürür. Kalınbağırsak kanserinin önlenmesinde etkilidir.
· Kalsiyum oranının yüksek olması kemiklerin ve dişlerin çok daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar.


· Yüksek oranda demir ihtiva ettiği için kan yapımını arttırarak Kansızlığı engeller.


· Vücudu yormadan kullanılan şeker kaynaklarıdır(Özellikle kuru incir, kuru üzüm, ve kuru kayısı)


· Potasyumca zengin olduklarından vücut sıvılarının ozmotik basıncı ve asit baz dengesini ayarlar.


· Süt, yumurta peynir, et, balık ve tavuk proteinlerinin kalitesine eşit derecede protein içerek kuruyemişler et alternatifi olarak kullanılabilirler.


· İçerdikleri yağ miktarları nedeniyle yavaş sindirilirler.


· Kuruyemişler, aynı zamanda çinko açısından da önemli kaynaklardır. Çinko eksikliği durumunda insanda gelişme geriliği, boy kısalması, deri hastalıkları, göz lezyonları, karanlığa uyum güçlüğü, gece körlüğü, tad almada zayıflık ve öğrenme kapasitesinde düşmeler görülmektedir.


· Özellikle kayısı A Vitamini açısından çok zengin bir kaynaktır. A Vitamini cildi güzelleştirir ve göz sağlığı açısından elzemdir. Aynı zamanda mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesini önler.

Kuruyemiş döneri yapıldı

Afyon’da bir kuruyemişçi, Türkiye’de ve Dünya’da bir ilki gerçekleştirerek kuruyemiş döneri icat etti. Tavuk döner, sucuk döner derken artık kuruyemiş dönerimiz de oldu.

Uzun yıllar kuruyemiş satışı ile uğraşan Prizma Natursel Ekolojik ürünler sahibi Hasan Tunca, özel formülle ürettiği kuruyemiş dönerini Afyonluların damak tadına sunuyor.

İnsanların sürekli yenilikler istediklerini ifade eden Hasan Tunca kuruyemiş dönerinin bugüne kadar tıbben sağlığa yararlı olduğu tesbit edilmiş kuruyemişlerin karışımlarından oluştuğunu söyledi. Tunca, dönerin içindeki ürünlerin özel olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kuruyemiş döneri sindirim sistemini kolaylaştırır. A vitamini ihtiva eder.

Hücrelerin direncini artırarak kansere karşı koruyuculuk yapar. Göz sağlığı ile kemik, diş sağlığına faydası var. Kalp yetmezliği, böbrek hastalarının diyetlerinde kullanılır. Melankoliye tesirlidir. İçindeki tarçın zeka ve hafızayı artırır.

 Damar tıkanıklığını önler. İçindeki gıngerrootun tesiriyle afrodizyak etki eder. Cinsel gücü artırır. Karışımındaki jamaika biberinden dolayı antiseptiktir, unutkanlığı giderir” dedi. Ürettiği kuruyemiş dönerini yurt dışına da pazarlamayı düşündüğünü belirten Hasan Tunca, ürünün patentini ve üretim tescilini almak için çalışmalar yaptığını ifade etti. • TÜRKELİ (Afyon) Sayı: 13344

www.byegm.gov.tr/yayinlarimiz/ANADOLUNUNSESI/219/AND41.htm - 2k

İ l a ç - N i y e t i n e

Beyaz leblebi mide suyunu çekmede birebir olduğu gibi, zayıflamak isteyenlerin açlıklarını bastırmada kullandıkları bir çerez.


Adapazarı tarafında yetiştirilen iç kabak çekirdeği ise, prostat ve bağırsakta tenya gibi problem yaşayanlara aç karnına yemeleri tavsiye ediliyor.

Aç karnına bir-iki adet yenmesi tavsiye edilen acıbademden, şeker hastalarına fayda sağlarken; üryani erik, kabuğu soyulmuş incir tadıyla bağırsakları yumuşatıyor. Siyah üzüm, kan yapıcı özelliği nedeniyle çocuklara ve hanımlara, kayısı ise karaciğere iyi geliyor.


Kuru kayısının kükürtle sarartılan çeşidinden başka, buruşuk görünüşü ve koyu rengiyle doğal kurutulan bir türü daha var ki; koku ve lezzet farkı nedeniyle Avrupalılar pek rağbet ediyorlar.

Kuruyemiş Haritası

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, birçok Arap ülkesine de önemli oranda kuruyemiş ihraç eden Türkiye'nin kuruyemiş haritası şöyle:

Fıstık
Silifke, Anamur, Osmaniye

Badem
Siirt yöresi ve özellikle Ege Bölgesi'nde Datça

Sarı Leblebi
Manisa-Kula, Çorum, Kütahya-Tavşanlı

Beyaz Leblebi
Denizli-Tavas

Fındık
Giresun, Ordu-Bulancak

Kabakçekirdeği
Trakya Bölgesi'nde Edirne

Ayçekirdeği
Kayseri, Erzurum, denizli civril

Antepfıstığı
Gaziantep, Siirt

Mısır Kavurgası
Yeni moda çerezlerden bir tanesi de Kavrulmuş Mısır. Ankara civarından geliyor dışı sert, içi yumuşak özellik taşıyor. Mısır kavurgası olarak anılıyor

BU SİTE MEHMET ÇALIK TARAFINDAN HAZIRLANMISTIR. m_calik2003@yahoo.com